hipnoza, psychoterapia - Warszawa  
o mnie kontakt

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA


- Parę słów o mitach na temat hipnozy.

- Czy hipnoza jest bezpieczna dla zdrowia?

- Po ilu wizytach widać efekty?

- Czy każdy jest podatny na hipnozę?

- Czy człowiek traci przytomność w trakcie hipnozy?

- Czy na pewno się obudzę?

- Czy można zrobić wszystko z osoba zahipnotyzowaną?

- Dla kogo jest psychoterapia, kto powinien z niej korzystać?

- Dlaczego, w hipnozie stosuje się sugestie pozytywne?

- Na czym polega autohipnoza?

- Czy podatność na hipnozę to nie jest czasem potrzeba posiadania autorytetu?

- Jak ważne jest zaufanie pacjenta?

- Na czym polega rola pomagającego medium? Czy to wzmacnia hipnoterapeutę?


Parę słów o mitach na temat hipnozy.

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących hipnozy.

Wywodzą się one na ogół z filmów, które przedstawiają porządnych ludzi zamienionych w potwory przez jakichś podejrzanych hipnotyzerów. Może to dobry wątek filmowy, ale na pewno jest czystą fikcją i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Osoba będąca w stanie hipnozy bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, gdzie jest i co się z nią dzieje. Wszystko słyszy i jest jakby w stanie głębokiej relaksacji podczas snu na jawie. Zanika jedynie, prawie zupełnie jej świadomość własnego ciała i odczucia z nim związane.

A oto, niektóre najczęściej spotykane mity dotyczące hipnozy i ich wyjaśnienie:-
1."Hipnotyzer jest wyposażony w magiczną siłę".
To nieprawda. Hipnotyzer jest zwykłym człowiekiem, który opanował umiejętność posługiwania się sugestią w celu osiągnięcia określonych rezultatów.

2."Osoba zahipnotyzowana zmuszana jest do pewnych czynów wbrew swej woli". Absolutnie nie. Po pierwsze nikt nie może zostać zahipnotyzowany, jeśli tego nie zechce. Pacjent musi sam chcieć współpracować. Po drugie, nikogo będącego w stanie hipnozy nie można zmusić do robienia rzeczy, których nie chciałby robić z własnej woli, nie będąc w stanie hipnozy. Podczas poddawania się hipnozie klient może wybierać, czy chce przyjąć, czy odrzucić podaną mu sugestię, jeśli go ona drażni, natychmiast z własnej woli może wyjść ze stanu hipnozy.

3."Tylko umysłowo niedorozwiniętych ludzi można wprowadzić w stan hipnozy".
Wręcz przeciwnie, im bardziej ktoś jest inteligentny, tym łatwiej wchodzi w stan hipnozy, A w pewnych przypadkach umysłowego niedorozwoju zahipnotyzowanie w ogóle nie jest możliwe. Prawie każdego, kto chce wejść w stan hipnozy, można zahipnotyzować. Jedynie niecały procent populacji nie ulega hipnozie, albo z przyczyn niedostatków umysłowych, albo innych, niewyjaśnionych.

4."Osoba zahipnotyzowana jest w transie lub jest nieprzytomna".
Nieprawda. W stanie hipnozy człowiek jest całkowicie przebudzony i świadomy. Koncentruje się jedynie na tym, czego chce hipnotyzer i nie zwraca uwagi na nic innego.

5."Z hipnozy można się nie obudzić".
To zupełnie fałszywe twierdzenie. Nawet gdyby hipnotyzer "padł trupem" tuż po zahipnotyzowaniu swojego klienta, ten i tak z łatwością wyjdzie ze stanu hipnozy. Klient albo może się na chwilę zdrzemnąć, a potem normalnie obudzić, albo po prostu otworzy oczy, kiedy przez dłuższy czas nie usłyszy głosu hipnotyzera.

6."Dobre wyniki można osiągnąć tylko przy stanie głębokiej hipnozy".
Nieprawda. Hipnoza na każdym poziomie, zarówno płytkim jak i bardzo głębokim może dać dobre rezultaty.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Na wiele zapytań znajdziesz tu gotowe odpowiedzi.
Jeśli jednak interesuje Ciebie odpowiedź na inny temat zadaj pytanie pisząc do mnie na adres: twojeemocje@twojeemocje.pl. Odpowiem na nie najszybciej jak to będzie możliwe.


This website and its contents are copyright to twojeemocje.pl C 2007   |   Kontakt   |   Strona główna   |   Design by artvic.pl