Polepszenie wyników sportowych

Coraz więcej sportowców by polepszyć swoje wyniki sportowe pracuje nie tylko ze swoim ciałem, a także ze swoją psychiką. Wewnętrzne przekonanie o wytrwałości w dążeniu do celu i niezachwiana wiara w zwycięstwo to czynniki pozwalające zawodnikowi sięgać po najwyższe trofea. I tutaj leżą szczególne możliwości hipnozy i autohipnozy.

Hipnoza w sporcie

Hipnoza sportowa jest skutecznie wykorzystywana od kilkudziesięciu lat. Pozytywne efekty jej stosowania potwierdzają, co także wykazano w wielu badaniach, że praca z podświadomością w stanie hipnozy zmniejsza napięcia, likwiduje poczucie winy, zwiększa motywację, mobilizuje większe pokłady energii, a także pozwala łagodzić ból. Między innymi dlatego w ostatnim czasie znacznie zwiększa się zainteresowanie wykorzystaniem transu hipnotycznego wśród sportowców.

Hipnoza sportowa ukierunkowana jest na pomoc w rozwiązywaniu problemów psychologicznych związanych z uprawianiem sportu. Stan transu wykorzystuje się do efektywnego budowania pewności siebie, poczucia własnej skuteczności, przezwyciężania kryzysu formy oraz wizualizacji nowych i skomplikowanych technik. W hipnozie także bardzo skutecznie rozwiązuje się inne psychologiczne problemy, takie jak: pokonywanie lęku, blokady psychiczne, wzmacnianie motywacji czy wspomaganie gotowości do treningów i do zawodów. Sport jest szczególnym przypadkiem wykorzystania hipnozy do uczenia się stawiania czoła specyficznym wyzwaniom w każdej dyscyplinie sportowej, a także rozpoznania indywidualnych cech psychicznych zawodnika.

Hipnoza jest coraz częściej stosowana przez sportowców o międzynarodowej sławie. Z usług hipnotyzerów korzystali między innymi medaliści Igrzysk Olimpijskich, znani golfiści np.;Tiger Woods, czy zwycięzcy Mistrzostw Świata. Także w wielu klubach piłkarskich zostały zatrudnione osoby zajmujące się hipnozą sportową . Technik hipnotycznych i wizualizacyjnych w przygotowaniach do meczów koszykówki używał także Phil Jackson trenując swoje zwycięskie drużyny – Chicago Bulls i Los Angeles Lakers.

Dlatego też nie dziwi, że również w Polsce coraz więcej sportowców korzysta z tej metody by poprawić swoje wyniki. W życiu każdego zawodnika potrzebne jest ukierunkowanie na cel, by ten cel osiągnąć trzeba ominąć lub usunąć mentalne blokady. Każdy z nas je posiada, jednak niektóre z nich dla sportowca są przeszkodami w osiągnięciu sukcesu. Usunięcie takich blokad lub lęków pozwala zawodnikowi wejść na poziom wcześniej dla niego niedostępny. W tym celu wykorzystuje się hipnozę sportową , w trakcie której podawane sugestie nie tylko usuwają przeszkody, ale także poprawiają zdolności fizyczne i rozwijają potencjał umysłowy. W efekcie można osiągać lepsze wyniki i sukcesy sportowe, niezależnie od uprawianej dyscypliny. Dodatkowo efektywne budowanie motywacji i koncentracji na długofalowym rozwoju może przyczynić się do wielu pozytywnych zmian w osiąganiu swojego sportowego celu. Okazuje się, że w stanie hipnotycznym, czyli w sztucznym śnie, można wydobyć z podświadomości niepożądane zachowania i zastąpić je prawidłowymi, w których sięga się po zwycięstwo, a człowiek nie skupia się na dawnych urazach i niepowodzeniach.

Zawodnicy różnią się między sobą, dlatego w każdym przypadku hipnoterapia i indywidualne wizualizacje są dostosowane do potrzeb konkretnej osoby.

Zwykle terapię zaczyna się od rozpoznania słabych, przeszkadzających w osiągnięciu sukcesu cech, takich jak niskie poczucie własnej wartości, brak pewności siebie, lęk przed porażką lub zwycięstwem, lęk przed odnowieniem kontuzji. Praca nad zmianą w stanie hipnozy w takich przypadkach jest bardzo pomocna, ponieważ pozwala dotrzeć do przyczyny braku sukcesu w sporcie, daje ufność w uzyskanie zwycięstwa i co ważne, pozwala na utrzymanie tej zmiany w dalszych etapach kariery i satysfakcji z osiągania mistrzostwa.

Wielu sportowców trenuje regularnie i wypełnia wszystkie zalecenia trenera, co więcej – mają predyspozycje i naturalne zdolności do danej dyscypliny sportowej, a mimo to nie odnoszą sukcesów lub po ich osiągnięciu nie mogą ich powtórzyć. Okazuje się, że zazwyczaj przyczyna porażki tkwi głęboko w podświadomości, by się o tym przekonać można wykorzystać trans hipnotyczny. Podobnie jak w życiu, tak i w sporcie wewnętrzne blokady i doznane traumy nie pozwalają osiągnąć sukcesu. Z wieloma z nich można sobie poradzić samemu, na przykład stosując wizualizację, w której wyobrażasz sobie, że pokonujesz dawne trudności i odnosisz zwycięstwo. Jednak w głowie mogą zalegać dawno zapomniane i nieuświadomione problemy sprzed kilku czy kilkunastu lat, a nawet z dzieciństwa, które uniemożliwiają osiąganie lepszych wyników i odnoszenie zwycięstwa. Wtedy jedną z najlepszych metod jest wykorzystanie stanu hipnozy, by dotrzeć do podświadomości i zapisanych w niej przeszłych zdarzeń. Tak na przykład, wielu zawodników ma zakodowany z przeszłości respekt przed mistrzem, autorytetem co przenosi podświadomie na swoją postawę wobec utytułowanego sportowca z którym startuje. Może w takim razie zapomnieć o dobrym wyniku, pobiciu rekordu i zwyciężeniu. Skoro uznaje czyjąś wyższość, to mózg i podświadomość będą dążyć do tego, żeby zachować stan, który powstał w głowie. Każdy sport jest zawsze walką, bitwą, nawet tak bezkrwawy jak bieganie i jeśli się chce zwyciężać, to nie ma mowy o uznawaniu przewagi nad sobą. Walka psychiczna rozpoczyna się długo przed linią startu, ale nie wszyscy zawodnicy zdają sobie z tego sprawę. Jeżeli w coś uwierzymy , to w pewnym sensie zaczyna istnieć, w tym wypadku w naszej głowie, psychice, a ciało się temu podporządkowuje. Inną przeszkodą w osiąganiu bardzo dobrych rezultatów może być poziom motywacji , za duża motywacja może być tak samo przeszkodą jak jej brak. Nawet u najlepszych sportowców zdarza się czasami, że potrafią się zbytnio zmotywować, a w efekcie wypaść dużo gorzej niż wskazuje ich przygotowanie i predyspozycje. I tu także przychodzą z pomocą możliwości jakie daje hipnoza sportowa, można wykorzystać trans do głębokiego relaksu i utrzymania motywacji do walki na odpowiednim poziomie.

Podsumowując, hipnoza może pomóc sportowcom:

  • zmniejszyć poziom stresu przed zawodami,
  • zmniejszyć odczuwanie bólu,
  • znieść blokady psychiczne by pobudzić rozwój,
  • pomóc w przezwyciężeniu kryzysu formy sportowej,
  • pomóc w odnalezieniu przyczyn osiągania słabych wyników,
  • pomóc w powrocie do formy sprzed kontuzji,
  • w zbudowaniu pewności siebie i poczucia własnej skuteczności,
  • w poprawie koncentracji,
  • w poprawie ogólnego nastroju,
  • w zwiększeniu motywacji i pozytywnego nastawienia do osiągania zaplanowanych celów,
  • w rozwinięciu świadomej kontroli nad działaniem mięśni i utrwalaniu nowych umiejętności motorycznych.

Jeżeli chciałbyś poznać mnie trochę lepiej to zapraszam do działu o mnie.

Facebook
Instagram