Regulacja zaburzeń odżywiania

W dzisiejszym świecie rośnie liczba osób cierpiących z powodu zaburzeń odżywiania. Bulimia, anoreksja, nadwaga, otyłość, otyłość olbrzymia to coraz częściej spotykane problemy także wśród polskiego społeczeństwa. Do niedawna zaburzenia te były traktowane marginalnie i niejednokrotnie pacjenci samotnie musieli borykać się ze swoim problemem. Dziś podejmowane są różne próby pracy z osobami dotkniętymi zaburzeniem odżywiania, jedną z nich, dającą bardzo dobre rezultaty jest hipnoterapia.

Wszystkie zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję i bulimię, łączy element wykorzystywania przez osobę chorą, jedzenia jako sposobu na odreagowanie stresu. Zaburzenia te pojawiają się najczęściej w okresie dorastania i trwają do wczesnej dorosłości. Choć częściej spotykane są u kobiet, dotykają również mężczyzn. Wśród zaburzeń związanych z odżywianiem najczęściej mamy do czynienia z anoreksją lub bulimią.

Anoreksja nazywana jest również jadłowstrętem psychicznym. Osoby cierpiące na tę chorobę postrzegają siebie jako zbyt grube i dążą do utraty wagi. Próbują to osiągnąć poprzez skrajne ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów, ich wartości kalorycznej, wycieńczające i wielogodzinne ćwiczenia fizyczne, a także używanie środków przeczyszczających. Możemy mówić o osobach powstrzymujących się i/lub przeczyszczających. Jednak i jednym i drugim towarzyszy silny lęk przed przytyciem. Mimo widocznej dla otoczenia, niedowagi tych osób i nieprawdziwym postrzeganiu własnego ciała, jego kształtu i wyglądu to niska waga, według chorych osób stanowi o poczuciu wartości i pozytywnej samoocenie.

Bulimia nazywana jest także żarłocznością psychiczną. Jest ona również częstsza u kobiet. U osób cierpiących na tę chorobę występują epizody niekontrolowanego spożywania bardzo dużych ilości pokarmu, którym towarzyszy poczucie nieumiejętności zapanowania nad tym co będzie się jadło i w jakiej ilości. Po nich pojawia się poczucie winy i zachowania, które mają zapobiec przybraniu na wadze – wymioty, lewatywa, stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych, głodówki, intensywne ćwiczenia fizyczne. Epizody obżarstwa i następujące po nich zachowania kompensacyjne pojawiają się u tych osób co najmniej dwa razy w tygodniu. Z czasem przekształcają się w nawyk i mogą zajmować nawet kilka godzin dziennie. U chorych, tak jak i w przypadku chorych na anoreksję, waga i kształt ciała pozostają w ścisłym związku z samooceną. Jednak w tym przypadku zwykle nie odnotowuje się niepokojącej niedowagi, a waga często pozostaje w przedziale normy.

Nie można zmusić osoby chorej do leczenia zaburzeń odżywiania. Natomiast ważnym zadaniem psychologów, lekarzy, rodziny i znajomych tych osób jest motywowanie do podjęcia leczenia celem rozstania się z patologicznymi metodami regulowania emocji, nauczenia się odpowiednich sposobów odżywiania, wytworzenia prawidłowego obrazu własnej osoby (w tym ciała).

I w fazie leczenia bardzo pomocna, dająca bardzo dobre rezultaty jest hipnoterapia. Daje możliwość zmiany obrazu siebie jaki nosi się w swoim wnętrzu, odcięcia, przekształcenia starych schematów na nowe niosące ze sobą akceptację siebie i swoich emocji. Tworzenie wewnętrznych obrazów jest formą ekspresji uczuć i emocji trudnych do wyrażenia słowami lub też nierozumianych. Osoby z zaburzeniami odżywiania w czasie hipnozy wyzwalają odczucia z których istnienia do tej pory nie zdawały sobie sprawy.

Poprzez możliwość wyrażanie swoich emocji ludzie ci uczą się rozumieć swoje uczucia oraz zyskują nowe umiejętności radzenia sobie z napięciami, które tym uczuciom towarzyszą.
Leczenie przy pomocy hipnozy coraz częściej staje się alternatywną metodą rozwiązywania problemów zarówno tych zdrowotnych jak i psychicznych. Gdy interwencje lekarza okazują się nieskuteczne, a pastylki pozostawiają szereg skutków ubocznych, można wykorzystać nieodkrytą moc umysłu i za pomocą hipnozy dotrzeć do wewnętrznych przyczyn zaburzeń. Hipnoza musiała długo czekać na uznanie, ale obecnie jest traktowana jako skuteczna metoda pracy terapeutycznej.

Jeżeli chciałbyś poznać mnie trochę lepiej to zapraszam do działu o mnie.

Facebook
Instagram