Rozwój osobisty

Spotkaj się ze swoim Wewnętrznym Dzieckiem

Niektórzy idą przez życie jak burza, konsekwentnie realizując swoje cele. Nawet mimo niepowodzeń patrzą w przyszłość z radością, obserwując róg obfitości, jaki życie im dostarcza … A czy Ty jesteś dostatecznie silny i odważny? Czy może czasami rezygnujesz, zgadzając się biernie na bieg wydarzeń?

Kiedyś, ktoś postanowił za nas, że kończąc 18 lat stajemy się dorośli i stworzono w związku z tym ustawę. Uznano, że to jest moment życie, w którym pozostawiamy nasze dzieciństwo i stajemy się dorośli raz na zawsze. Od tej chwili możemy się żenić, rodzić dzieci, iść do pracy i stanowić sami o sobie. Nie wypada  już zachowywać się dziecinnie i czuć dziecinne uczucia. Nasze dzieciństwo staje się odległą przeszłością. Tymczasem nasze dziecko razem ze swoimi rozterkami, bólem lub radością jest głęboko ukryte w każdym dorosłym. Ignorowane, jest przyczyną większości dorosłych rozterek i rozczarowań. Twoje dzieciństwo istnieje w Tobie i ma głęboki wpływ na wszystko co robisz i co czujesz jako dorosła osoba.  Determinuje Twoje uczucia, postawy, relacje z przyjaciółmi, partnerami i nawet z twoim własnym dzieckiem. Będąc dzieckiem rozwijamy w sobie różne sposoby radzenia sobie z trudnymi dla nas sytuacjami, z nadmiernymi wymaganiami rodziców i innych ważnych dla nas ludzi. Skutki tych reakcji ujawniają się w naszym dorosłym życiu: samotność, lęk, zaburzenia seksualne, depresje, strach, partnerskie waśnie lub kompulsywne dążenie do sukcesu. Dziecko w Tobie walczy o przeżycie, zachowując się często w irracjonalny sposób, np. marnując czas, może być przygnębione, bojaźliwe, nieśmiałe, wstydliwe lub żartować ze wszystkiego co ważne, często też kłamie. Czy chcemy tego, czy nie, jako dorośli jesteśmy jednocześnie dziećmi, jakimi byliśmy w przeszłości. Poza świadomością mieszają nam się emocje naszego dzieciństwa z tymi z teraźniejszości. Dziecko jakim byłaś/byłeś kiedyś może krzyżować, sabotować twoje teraźniejsze plany i działania, może nie pozwalać ci czerpać satysfakcji z twojego dorosłego życia. Może czuć się zażenowane, zaniepokojone, może też mieć wpływ na twoje zdrowie, ale  też może wzbogacać twoje życie. Nasze wewnętrzne dziecko powoduje, że patrzymy na swoje życie i otaczającą nas rzeczywistość w dwojaki sposób. Jako dorośli dostrzegamy swoją inteligencję, dojrzałość, a jednocześnie nasze wewnętrzne dziecko postrzega nas w tych samych sytuacjach poprzez emocjonalnie zabarwione okulary przeszłych relacji rodzinnych. Te dwa obrazy mogą różnić się od siebie bardzo i powodować w nas rozdarcie, ciągłą  rozterkę, brak stabilności i poczucia bezpieczeństwa. „Czuję co innego i robię co innego”.

Nikt nam nie powiedział, że partnerstwo angażuje cztery osoby – dwie dorosłe, działające w teraźniejszości i dwoje dzieci, działających lojalnie i zgodnie ze wzorcami rodzinnymi. Dlatego każde partnerstwo jest tak skomplikowane. Wewnętrzne dzieci wtrącają się w sprawy dorosłych, co powoduje kłopoty, choć pozornie wydaje się, że te kłopoty spowodowane są seksem, pieniędzmi, zazdrością.

Czy twoje wewnętrzne dziecko, jakim byłaś/byłeś kiedyś, żyje i czeka na ciebie, przestraszone w ciemnym kącie twojej duszy? Co jemu się przydarzyło? Czy wyrosło i odrzuciło siebie razem ze starymi zabawkami, ubraniami? Czy zagubiło się gdzieś w czasie, czy zostało zapomniane?

Spotykając się ze swoim wewnętrznym dzieckiem możesz dokonać zmian, które przełożą się na twoje dorosłe życie przez poczucie integracji i równowagi.

Jeżeli chciałbyś poznać mnie trochę lepiej to zapraszam do działu o mnie.

Facebook
Instagram