Wybacz sobie gniew !

Gniew to jedna z tych negatywnie odczuwanych emocji z którą mamy bardzo często do czynienia. Najchętniej wyeliminowalibyśmy go z naszego życia, bo nawet jak już gniew przejdzie to zostawia nas z uczuciem frustracji, poczuciem winy i słabości.

Gniew ma wiele odcieni,  od wściekłości do obrażenia się, a i pojawia się z wielu powodów, w których odczuwamy np: znieważenie, zazdrość, niechęć do kogoś, niecierpliwość, agresję lub złość.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak to się dzieje, jak Wy to robicie, że uwalniacie gniew, skąd wiecie, że już teraz jest ten moment by zacząć? I jak i kiedy postanawiacie tę emocję wyłączyć i pozwolić by gniew się wypalił i przeszedł?

Niestety zazwyczaj by poradzić sobie z tym uczuciem musimy spotkać się ze strachem, który jest źródłem naszego napięcia. Świadomość tego, czego się boimy, pozwala uwolnić lęk i pozbyć się gniewu :). W teorii proste co ?! W działaniu trzeba trochę poćwiczyć. Można zacząć od wybaczenia sobie wszystkich poprzednich wybuchów gniewu, by nie tracić energii na coś co miało miejsce i nasze biczowanie się, tego faktu nie zmieni. Kiedy już wybaczymy sobie popełnione błędy będziemy mogli przekierować całą energię na szczere rozpoznanie przyczyn naszego gniewu. Sama chęć odpuszczenia jest naszą decyzją, możemy zadecydować, że nie złość, a akceptacja jest naszym wyborem.

Gniew nie uwalnia nas tylko wiąże, w naszej wyobraźni z drugą osobą i ze schematami, które stworzyliśmy by usprawiedliwić naszą chęć posiadania racji lub bycia oburzonymi. Uwalniajmy urazy, poczujemy się wolni :).

A czy wiecie, że kolejne źródło złości to duma ta rozumiana jako próżność?! Nasza własna duma potrafi karmić gniew. Kiedy sami z siebie postanawiamy „poświęcić” się dla kogoś, a on nie wiedząc o tym nie okazuje nam wdzięczności i to dopiero nas wkurza.

Przyglądajcie się swoim emocjom z wyrozumiałością i akceptacją:) Dbajcie o siebie.

Skrypt na rozproszenie gniewu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *